Menu

Siła Ducha

Nie tłumacz się nikomu

siladucha

Nic nie musisz!

Presja społeczna jest duża, ale pamiętaj, że nie musisz się nikomu tłumaczyć ze swoich: zachowań, przemyśleń, postępowań, upodobań, przekonań, wierzeń, przyzwyczajeń i tym podobnych (nawet jeśli myślisz, że powinieneś). Niektórzy ludzie podobno wiedzą lepiej, co jest dla Ciebie dobre. Ale pamiętaj!

 

1. Nie musisz się nikomu tłumaczyć ze swojej sytuacji życiowej

To naprawdę nie ma znaczenia jaka jest Twoja sytuacja życiowa - gdzie pracujesz, gdzie mieszkasz, z kim mieszkasz, czy żyjesz sam/a, czy masz partnera, czy jesteś po ślubie czy nie, czy żyjesz w komunie, w trójkącie, czworokącie a może jesteś swingersem. Nie musisz nikomu się tłumaczyć dlaczego żyjesz w taki a nie inny sposób. Naprawdę, nie musisz. 

 

2. Nie musisz nikomu wyjaśniać swoich życiowych priorytetów

Jesteś kierownikiem w sex shopie? Co miesiąc wspierasz Radio Maryja częścią swojej wypłaty? Nie jesz mięsa? Marzysz, by zostać striptizerem, fryzjerem, szewcem a może Świadkiem Jehowy?Chcesz sprzedać cały swój dobytek i wybrać się w podróż dookoła świata? Pamiętaj - nikomu nie musisz się tłumaczyć, ze swoich życiowych priorytetów! Sam wyznaczasz sobie swoje cele, nie musisz się nikomu z nich tłumaczyć, są Twoje. Rób to, czego pragniesz a nie to, co sprawi, że zaimponujesz innym albo spotkasz się z ich aprobatą.

 

3. Nie musisz przepraszać, jeśli nie jest Ci przykro

Czasem Twoje zachowanie może się komuś nie spodobać, ale jeśli nie żałujesz, że postąpiłeś w taki czy też inny sposób, nie przepraszaj. Przeprosiny świadczą o tym, że popełniłeś błąd i chcesz go naprawić. Jeśli przepraszasz, bo uważasz, że tak trzeba, robisz coś wbrew sobie, z powodu presji ze strony innych. Nie musisz jej ulegać...

 

4. Nie musisz przepraszać za to, że chcesz pobyć sam

Relaksuj się czasem spędzonym sam na sam i nie zarzucaj sobie, że jesteś niegrzeczny, niekontaktowy czy nieprzyjacielski. 

 

5. Nie musisz przytakiwać, jeśli się z czymś nie zgadzasz

Kiedy ktoś dzieli się z Tobą swoimi prywatnymi przemyśleniami, poglądami, opinią, często oczekuje poparcia. Nie musisz go udzielać tylko dlatego, że ktoś Ci zaufał i podzielił się z Tobą osobistymi przekonaniami. Nie bój się bronić własnego zdania, nie bój się odrzucenia. 

 

6. Nie musisz ciągle mówić - tak

We wszystkim trzeba znać umiar ;) Poza tym nie musisz robić dobrze wszystkim wokół, zgadzając się na wszystko, o co Cię poproszą.

 

7. Nikomu nie tłumacz się ze swojego wyglądu

Nieważne czy jesteś szczupły, otyły, właśnie schudłeś lub przytyłeś, nosisz brodę, wąsy, masz tatuaże, piercingi, różowe włosy a może wszystko naraz. Jesteś kim jesteś, nikomu nie tłumacz się ze swojego wyglądu, nie próbuj wpasować się w trendy, modę, społeczne normy. Nikomu nie musisz wyjaśniać dlaczego wyglądasz właśnie tak a nie inaczej!

 

8. Nie tłumacz się nikomu ze swojego gustu kulinarnego

Kubki smakowe każdego z nas lubią co innego. Jeśli ktoś ocenia Cię na podstawie tego co jesz, nawet nie próbuj wchodzić z tą osobą w dyskusję. Nie musisz nikomu tłumaczyć się dlaczego nie lubisz cebuli, nie tolerujesz laktozy albo nie jesz mięsa. Jedz to, co chcesz. W tym punkcie muszę przytoczyć pewną "dziwną" wymianę zdań, w której uczestniczyłam kilka dni temu w pracy (M - to ja, Pani K - pani, która pracuje ze mną).

Pani K - "M - lubisz białą kiełbasę?"

M - "Nie jem mięsa".

Pani K - "Ale jak to nie jesz mięsa? To co jesz? Trawkę skubiesz? (śmiech pod nosem)".

M- "Nie, jem wszystko poza mięsem".

Pani K - "Ale Pan Bóg stworzył ludzi i zwierzęta po to, aby się uzupełniali".

M- "Uzupełniali, ale nie zabijali".

Pani K - "Jesteś katoliczką?".

M - "Nie, nie jestem".

Pani K - "Aaaaa, to wszystko jasne..".

Powiem szczerze, że nie ogarniam co Pani K chciała mi przekazać, ale wiem, że poczułam się urażona. Następnego dnia stwierdziła, że przez te moje "chwasty" tylko się nabawię chorób i stwierdziła, że każdy ma jakieś swoje "zboczenia". To było mało tolerancyjne, ale nie nie wchodzę w dyskusje z kimś, kto ocenia innych na podstawie tego co jedzą (w tym przypadku również wplątana została przynależność religijna, co jest jeszcze gorsze).

 

9. Nikomu nie musisz się tłumaczyć ze swojego życia seksualnego

Ten temat w szczególności kochają Polacy, którzy wchodzą z butami do łóżka wszystkim wokół (szczególnie od czasu pontyfikatu Jana Pawła II, który bardzo mocno interesował się życiem seksualnym wiernych). Jedni oceniają drugich na podstawie ich preferencji seksualnych, co uważam za naprawdę dziwne.. Naprawdę. A Wy nie?

 

10. Nikomu nie tłumacz się ze swojej kariery zawodowej

Absolwenci filozofii pewnie często słyszą pytanie typu - "Ale po co w ogóle to studiować...?". Prawda? Ludzie, którzy szczerze się o Ciebie troszczą, będą wspierać Twoje życiowe wybory!

 

11. Nikomu nie tłumacz się ze swoich religijnych i politycznych poglądów

Myślę, że ten punkt nie wymaga szerszego omawiania. Niestety we współczesnej Polsce niepopularne poglądy polityczny czy religijne spotykają się z ogromną krytyką.. Nikomu się nie tłumacz dlaczego popierasz danego polityka czy partię albo należysz do innego kościoła niż większość. 

 

12. Nikomu nie tłumacz się dlaczego jesteś singlem

Patrz punkt 1 :)

 

13. Nie tłumacz się z odmowy pójścia na randkę

Nie musisz zgadzać się na randkę z kimś, tylko dlatego, że ktoś Cię o to poprosił. To ważna kwestia do zapamiętania. Nie umawiaj się z kimś z grzeczności, żeby komuś sprawić przyjemność itp. Jeśli nie masz ochoty się z kimś umawiać, to po prostu tego nie rób.

 

14. Nie tłumacz się nikomu z decyzji o związku

Chcesz wziąć ślub w wieku 18 lat? Nie chcesz go brać w ogóle? A może bierzesz go po raz dziesiąty? Jesteś dorosłą osobą, która sama o sobie decyduje czy i z kim chce wziąć ślub. A może wybrałeś konkubinat? A może związek partnerski? Nie tłumacz się dlaczego bierzesz go jesienią a nie latem jak wszyscy. Nie tłumacz się dlaczego nie bierzesz ślubu w kościele..  Bądź sobą i żyj w zgodzie ze swoimi przekonaniami. 

 

15. Nie tłumacz się nikomu ze swoich relacji z innymi

Twoje wybory są Twoje. Nie tłumacz się dlaczego wybaczyłeś partnerce zdradę, odrzuciłeś czyjeś oświadczyny, przyjaźnisz się z obcokrajowcami, wspierasz swoją siostrę w walce o małżeństwa jednopłciowe, kochasz swojego partnera ateistę, angażujesz się w działania w stowarzyszeniach, grupach religijnych itp. Podejmujemy niezależne decyzje, w oparciu o osobiste przekonania i odczucia. Nie musimy się nikomu z niczego tłumaczyć! Otaczamy się ludźmi, którzy nadają na tych samych falach. To, że ich fale nie zgrywają się z falami naszych rodziców, dziadków czy sąsiadów, nie oznacza, że musisz się tłumaczyć z każdej znajomości.. 

 

(żródło:http://higherperspectives.com/15-things/)

 
 

© Siła Ducha
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci