Menu

Siła Ducha

Zakłócenia umysłu

siladucha

Buddyjski "ranking" dwudziestu wtórnych stanów zakłócających Twój umysł

 

Mózg

 

Wojowniczość i wrogość 

Stan ten często pojawia się, gdy reagujemy zbyt pochopnie, w sytuacjach, kiedy najpierw coś robimy a potem dopiero myślimy. Nie nastawiajmy się wrogo do innych i nie podejrzewajmy innych o złe zamiary. Wojownik, którego przewodnikiem jest egocentryzm, nigdy nie wygrywa.

 

Uraza

Warto uwolnić się od żalu i niechęci, które opanowują Twoje postrzeganie rzeczywistości. Przeszłość najlepiej zostawić w przeszłości, inaczej nie dostrzeżesz piękna chwili teraźniejszej.

 

Złośliwość

Nad czym się tu rozwodzić, po prostu nie podnoś swojej samooceny będąc złośliwym w stosunku do innych. Traktuje ludzi tak, jakbyś chciał, by traktowano Ciebie. 

 

Chęć krzywdzenia innych

Jeśli jesteś chętny, aby zadawać innym ból, zgłoś się z tym problemem do specjalisty, gdyż z pewnością coś z Tobą jest nie tak.

 

Zazdrość i zawiść

Sądzę, że to choroba cywilizacyjna, bardzo chcemy być lepsi niż inni. Dążymy do podnoszenia pozycji zawodowej czy materialnej kosztem spraw, które w życiu liczą się najbardziej. Cieszy nas porażka drugiego człowieka i awans w świecie wyimaginowanych rankingów przynależności do próżniaczych kół wzajemnej adoracji, która jest tylko pozorem. Najważniejsze jest to, co masz w sobie. Stroń od tych, przy których zaczynasz czuć zazdrość i zawiść.

 

Obłuda

To cecha, która najmocniej mnie niepokoi. Dwulicowość i hipokryzja pod płaszczykiem szczytnych idei i zamiarów jest dla mnie największą podłością tego świata. Niestety częściej spotykaną niż dobroć płynąca prosto z serca i objawiająca się szczerą służbą drugiemu człowiekowi.

 

Oszustwo

We współczesnym świecie mało kogo interesuje to czy kogoś oszukuje czy nie. Oszustwo wkradło się w codzienność i znalazło tak podatny grunt, że przestało nas już ruszać to, jak często i bez wysiłku kłamiemy czy wprowadzamy innych celowo w błąd. Nie zwracamy na to uwagi, dopóki ktoś nas nie oszuka. Wtedy czujemy się ofiarami okrutnego losu. A może to efekt naszych własnych działań, które zwróciły się przeciwko nam?

 

Bezwstyd

Przyznanie się samemu sobie do wstydu, to pierwszy krok do sukcesu. Jeśli sam przed sobą czujesz się nieswojo i Twoje zachowanie budzi wstyd w Twoim wnętrzu, zmień coś w swoim życiu, aby to uczucie nie powróciło.

 

Bezczelność

Jeśli masz poczucie, że zawsze wiesz wszystko lepiej od innych i usilnie starasz się to innym udowodnić a mimo swych starań nigdy nie spotkałeś się w praktyce z potwierdzeniem swoich teorii lub czyjąś aprobatą, to wiedz, że coś się dzieje złego.

 

Zatajanie

Skoro coś ukrywasz, znaczy to, że postępujesz wbrew sobie. Najpierw się uporaj sam ze sobą a potem czyń tak, abyś nie musiał zatajać niczego.

 

Skąpstwo

Nie przywiązuj się zbytnio do rzeczy materialnych, niewłaściwe do nich podejście, może Ci przysporzyć tyle samo bólu, co wcześniej radości. Pieniądze dziś są, a jutro ich nie będzie. Utracone relacje z ludźmi sprawią Ci więcej bólu niż brak środków na koncie.

 

Pycha

Nikt nie jest doskonały, nawet Ty!

 

Lenistwo

„Na tapczanie siedzi leń,

 Nic nie robi cały dzień.

 

 "O, wypraszam to sobie!

 Jak to? Ja nic nie robię?

 A kto siedzi na tapczanie?

 A kto zjadł pierwsze śniadanie?

 A kto dzisiaj pluł i łapał?

 A kto się w głowę podrapał?

 A kto dziś zgubił kalosze?

 O - o! Proszę!"

 

 Na tapczanie siedzi leń,

 Nic nie robi cały dzień.

 

 "Przepraszam! A tranu nie piłem?

 A uszu dzisiaj nie myłem?

 A nie urwałem guzika?

 A nie pokazałem języka?

 A nie chodziłem się strzyc?

 To wszystko nazywa się nic?"

 

 Na tapczanie siedzi leń,

 Nic nie robi cały dzień.

 

 Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało,

 Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało,

 Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty,

 Nie powiedział "dzień dobry", bo z tym za dużo roboty,

 Nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda,

 Nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było szkoda.

 Miał zjeść kolację - tylko ustami mlasnął,

 Miał położyć się - nie zdążył - zasnął.

 Śniło mu się, że nad czymś ogromnie się trudził.

 Tak zmęczył się tym snem, że się obudził” (Jan Brzechwa, Leń)

 

Jeśli ten wiersz jest o Tobie, jesteś po prostu leniwy. Brak zaangażowanie w życie, to według mnie swego rodzaju zaślepienie i niemożność docenienia możliwości, jakie się posiada. Naprawdę warto wstać z fotela i zrobić cokolwiek, poczujesz ogromną radość, gdy odkryjesz uroki działania.

 

Brak zaufania

Przyczyną braku zaufania są złe doświadczenia w przeszłości. Naprawdę nie każdy człowiek ma złe intencje, warto uwierzyć w ludzką dobroć i zainwestować w pozytywny model życia, który zakłada, iż zawsze możesz znaleźć na swojej drodze ludzi, którym możesz zaufać.

 

Niesumienność

Wywiązywanie się z obowiązków, to przyjęcie na siebie odpowiedzialności. Jeśli nie pogodzisz się z tym, nie będziesz w stanie odnaleźć radości w tym, co właśnie robisz. Odpowiedzialność nie musi się kojarzyć negatywnie, świadomość tego, że jesteś osobą, na którą inni mogą liczyć, naprawdę Cię uskrzydli.

 

Zapominanie

Według mnie jest efektem niewystarczającej uważności. Nie skupiamy się na tym, co nas otacza, wciąż błądzimy myślami po przeszłości i przyszłości zamiast skupić się na chwili obecnej. Gdybyśmy skupiali się na tym, co jest istotne właśnie teraz, za chwilę nie musielibyśmy marnować czasu na nerwy i wieczne poszukiwania.

 

Brak samoobserwacji i samokontroli

Bądź cichym obserwatorem i działaj zanim będzie za późno. Duś złości w zarodku i pokonuj je skoncentrowaną obecnością i radością istnienia.

 

Ospałość

Gdy czujesz ciągłe zmęczenie, postaraj się znaleźć przyczynę takiego stanu. Nieobecność utrudni Ci koncentrację i życie w świadomości. Najlepszym sposobem na senność jest przebudzenie.

 

Podniecenie

Ciągłe napięcie nie pozwoli Ci odnaleźć chwil przepełnionych czystą radością i głębokim, błogim spokojem.

 

Roztargnienie

Wiąże się z natarczywym myśleniem, które tak wciąga, że nie zwracamy uwagi na to, co nas otacza. Nauczmy się po prostu nie myśleć tylko odczuwać swoją obecność, po prostu istnieć tu i teraz. Będziemy wtedy bardziej skoncentrowani i skupienie na tym, co właśnie ma miejsce a roztargnienie rozpłynie się w powietrzu.

 

 
 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Zgoda] *.dynamic.chello.pl

  Bardzo ciekawy artykuł:) Zgadzam się, że trzeba wyzbyć się pewnych zachowań i dążyć do doskonałości. Cieszę się, że powstają blogi takie jak ten, które wskazują ludziom dobrą drogę:) Pozdrawiam!

 • Gość *.dynamic.mm.pl

  No to czas odkłócić umysł ;)

 • siladucha

  Bardzo dziękuję za ciepłe słowa, postaram się dalej pisać i inspirować innych do przemyśleń, być może do większych zmian (tego bym chciała). Warto zwrócić uwagę na takie przeszkadzacze, które potrafią zakłócić radość istnienia.

 • Gość: [asia] *.dynamic.chello.pl

  Dokładnie tak! Trzeba odrzucić wszystko co stoi nam na drodze do prawdziwego szczęścia i radości. Człowiek musi zdać sobie sprawę z tego co go blokuje i ogranicza, a później to wyeliminować ze swojego życia:) Bardzo dobry artykuł:)

© Siła Ducha
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci